GÜNDEMKIBRIS

Niye Başay değil de Akacan Davası

Tarafsız bir haber sitesi olarak analiz ettiğimiz ve objektif baktığımız zaman mahkemede suçu ispat edilmemiş bir hükümsüz Zanlı hakkında haber yapılıyorsa ve hatta karşı taraf ta aynı konumda ise bu ikisinin davasıdır.

Basın Yayın kuruluşları hak sahiplerinin çoğu yanlı haberleri ile hatta Polis basın subaylığından henüz bir açıklama dahi yapılmadan direk açık isimle magazinsel “adli” haberler yapabilmekte.

Ülkemizde henüz bilişim yasasının yerleşik olarak konuşlanmış olmaması bunun nedenlerinden biri olabilir.

Nitekim taraflı medya başlıkları ile Akacan Davası da öyle.

Henüz daha davanın İçeriğinden “yasal” olarak kimsenin haberi yokken “darp” şeklinde mahkeme adına yorumlar yapılıp Başay’ın adı dahi haberlerde geçmeden yayınlanan “nefret” söylemlerine kadar içerik taşıyabilen haberleri analiz ettik.

Olayın videosunu izledik. Birkaç fotoğraf çektik. Başay baya saldırgan davranışlar sergiliyor. Kayırma değil taraflı basına bir gönderme.

Diyoruz ki, aşkta bile iki taraf kavga ediyoruz, ayrılıyoruz. Ama mantıklıca oturup konuştuğumuz zaman iki tarafın da hatalı olduğunu açıkça görebiliyoruz.

Tamamen objektif bir bakışla düşünün ve bir haberi okurken 5N 1K kuralına, haberi yazanin eğitim durumuna, site sahibinin siteyi açma gayesine bakın demek istiyoruz.

Bence bırakalım da kimin suçlu kimin suçsuz olduğuna yüce adaletimiz karar versin.

Saygılar

Ada Kıbrıslı

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı